top of page

ЯКИЙ ТИП ПІДПРИЄМЦЯ МІЙ?

Updated: Oct 9, 2024

Бізнес психолог Катерина Ходгсон

Все має свій початок і свого Творця. І бізнес також.

Перший аспект моделі життєстійкості бізнесу (презентацію про Модель можна подивитися тут це його Дух. Це ідея бізнесу, інновація, місія, візія та цінності, які в нього закладені власником, і які визначають ідеологію та цілі компанії.


Але на що потрібно звернути увагу в першу чергу так це відповісти собі на запитання – а чи підприємець я? І якщо так, то який?


Ще з того часу, коли в 90-ті бізнес почали створювати всі (а залишилися одиниці), я завжди ставила собі питання – а чи я підприємець?

Почавши вивчати основи підприємництва ще в інституті, до свого першого бізнесу 1989 року я прийшла абсолютно нульовою людиною. Одна справа в аудиторії записувати лекції за викладачам і потім готуватися за конспектом до іспиту, і зовсім інша рахувати та планувати реальний бюджет, день і ніч смикати постачальників та шукати клієнтів, а потім плакати над першими збитками, хоч сподівалася на прибуток.


То хто ж він такий – підприємець?


Трохи історії.


Першим поняття «підприємець» ужив у 17 столітті французький банкір Річард Кантильйон. Він називав підприємцем людину, що діє в умовах ризику, а джерелом багатства вважав землю та працю.

У 18 столітті за справу взялися англійці Адам Сміт (1723-1790) та Давид Рікардо (1772-1823) і додали до ризику "капітал" та "отримання прибутку". Саме Сміт першим став назвати підприємців капіталістами (власниками капіталу) та наділив їх якістю «піти на все, навіть на змову з конкурентами, щоб підняти ціни та отримати прибуток».


Але те, що іх назвали цим словом тільки у 17 столітті не значить, що підприємці саме тоді з"явилися. Тому, що підприємництво це психолологічна особливість людини, і ці якості були притаманні вже першим людям на планеті.

Ось ці якості:


  • за природою новатор, шукає нові можливості та створює нові блага (товари, послуги)

  • вміє організувати господарську діяльність шляхом вибору та використання всіх видів ресурсів (законів, грошей, основних засобів, трудових ресурсів, нових технологій, інформації та інтелекту)

  • інтегрований у суспільство та створює свій продукт для нього, під запит суспільства чи сам формує цей запит

  • залучений у свою справу психологічно, отримує задоволення від цього та самореалізовується.


Якщо ви знайшли в собі ці якості - то ви підприємець.

Але який саме тип?


Одну з перших класифікацій описав німецький економіст Вернер Зомбарт (1863 – 1941). Зародження підприємницьких відносин він відносив до далекого минулого і в ньому знаходив шість основних типів капіталістичного підприємця: 1) купець; 2) спекулянт; 3) феодал; 4) державний чиновник; 5) розбійник; 6) ремісник.


Для 21 століття, я вважаю, більше підходить класифікація Нормана Р. Сміта та Джона Б. Майнера, які виділили чотири основні типи (моделі) підприємців.


Тип 1-й – Індивідуальний підприємець, підприємець одинак. Його ще називають «класичним підприємцем».

До цього типу підприємців можна віднести людей, яким просто необхідно щось робити і чогось домагатися, але при цьому вони хочуть робити все самостійно та зберегти незалежність за будь-яку ціну. Головна мета підприємця 1-го типу – це реалізація себе, своїх талантів та вроджених (а також набутих) здібностей. Їм також дуже важливо бачити результат роботи (це необхідно для підтримки працездатності).

Як правило, це підприємець, який працює в малому або сімейному бізнесі і не володіє якостями керівника, менеджера (якщо і має такі якості, то в неяскраво вираженій формі). Вони витрачають масу енергії для розвитку своєї справи, часто називають її «справою мого життя».

Люблять планувати, ставити завдання, намітити цілі для майбутніх звершень і досягнень, наполегливо та інтенсивно працюють, але часто продуктивність занизька і вони «гасять пожежі», долають кризи, намагаються бути "хорошими у всьому" і одночасно беруться за велику кількість справ.

Вони вірять у те, що можуть усе контролювати, що ними не керують обставини чи дії інших, і що їхня робота підпорядкована їм самим і спрямована на досягнення власних цілей. Такі підприємці часто процвітають і доводять до кінця свої задуми, часто вигорають та банкрутіють але ніколи не здаються.


Тип 2-й – "Суперпродавець" (геніальний продавець). Про таких ще кажуть «продасть і сніг узимку».

Цей тип підприємця має дар переживати, турбуватися і піклуватися про людей, намагаючись допомогти всіма можливими шляхами. Зазвичай вони не мають якостей керівника, можуть працювати як за наймом, так і самостійно (як і підприємець-одинак). Сфера діяльності - малий та середній бізнес, іноді великий бізнес.

Підприємці даного типу народжені для торгівлі та здійснення продажів і нічого іншого в житті не вміють робити краще за це. Плюс вони хороші психологи і використовують м'який, ненав'язливий підхід до потенційного клієнта, намагаються йому догодити, без насильства та дуже талановиті переконуючи його у перевагах пропонованої продукції. Вони люблять спілкуватися з покупцями та отримують від цього задоволення, вважають, що саме продаж є основною метою та суттю їх підприємницької діяльності.

Унікальний підхід до реалізації продажів призводить до того, що клієнти хочуть їх якось віддячити за виявлені до них щиру увагу та такт. Іншими словами, вони купують запропоновану суперпродавцем продукцію певною мірою і тому, що хочуть зробити "послугу у відповідь" і віддячити.

Для досягнення підприємницького успіху цього типу потрібно постійно займатися торгівлею і витрачати значний час на продажі. А для успішного ведення бізнесу в їхній власній компанії необхідно шукати кваліфікованого менеджера, який міг би керувати співробітниками та вести справи.

Як приклад суперпродавців, можна навести ринкових торговців, продавців приватних магазинів та різних салонів, власників бутіків, рекламних агентів торгових, туристичних, страхових та медичних компаній.


Тип 3-й – Природжений (дійсний, геніальний) менеджер.

Підприємці цього типу люблять брати відповідальність і виявляють яскраво виражені якості лідера. Вони не бояться конкуренції та завжди хочуть бути першими. До цього типу також належать топ-менеджери транснаціональних корпорацій та топових міжнародних компаній, наділені максимальними повноваженнями.


Все їхнє життя – боротьба з конкурентами та суперниками, мета життя – завжди перемагати та отримувати задоволення від перемоги. Вони амбітні, сміливі та рішучі, поважають і шанують заслужений авторитет, тому орієнтуються на тих, хто має авторитет. Люблять владу, приймати рішення, які мають суспільний резонанс, діяти від імені громадськості, почуваючись важливою частиною всього суспільства. Часто переходять у власне підприємництво із великих компаній.


Як підприємці вони часто стають успішними маркетологами, частково керуючи ринковими (маркетинговими) процесами та досягають значних успіхів завдяки чудовій організації продажів. Але ім часто не вистачає геніальних ідей, вони дуже прагматичні і часто жорстокі і до себе і до близьких.

Плюс їхній агресивний підхід до продажу багато в чому відрізняється від м'якого, делікатного та ненав'язливого підходу супер продавців. Вони примушують (провокують, умовляють, змушують, схиляють) споживачів до купівлі, нав'язують свою продукцію, здійснюють на людей тиск та прес, використовуючи логіку, силу переконання та красномовство.


Для такого типу підприємця не потрібен генеральний менеджер, тому що вони є прекрасними менеджерами. Їхній ідеальний шлях до успіху це вміле керівництво середнім або великим бізнесом. А головне завдання – знайти чи самостійно розпочати великий бізнес, стати власником великого підприємства, головним керуючим та розпорядником фінансів, де б був потрібний та реалізований їхній управлінський талант.

Саме до цього типу належать такі відомі підприємці як Джон Рокфеллер, Генрі Форд, Коко Шанель, Білл Гейтс, Джефф Безос, Джек Ма.


Тип 4-й – Генератори великих (великих) ідей, інтелектуали.

Підприємці цього типу генерують нові ідеї, винаходять нові товари, знаходять нові ніші для бізнесу, розвивають нові процеси. І взагалі, знаходять шляхи та можливості, як перегнати чи переграти, випередити, перемогти чи “передумати” конкурента за рахунок свого інтелекту. Вони є новаторами в справжньому підприємницькому сенсі, але як правило не мають якостей менеджера і продавця.


На їхню думку, ідеальний шлях до підприємницького успіху – генерувати нові ідеї, продумувати шляхи та способи, як долати перешкоди, успішно проходити через різні ситуації, мати бачення перспективи розвитку своєї справи та свого підприємства, фірми, компанії. Іншими словами, передбачати майбутнє, тобто бути "провидцями" (провісниками, віщунами, продовжувачами, ясновидцями).

Однак, їх інтерес може завести їх у бік від головної мети, і вони можуть зазнати невдачі через те, що недостатньо прораховують ризик покладаючись, головним чином, на інтуїцію. Часто вони також бувають надто ідеалістичними та недостатньо практичними.

Щоб мінімізувати ризики таким підприємцям необхідна велика обережність та часто зовнішня допомога – хтось має їх підстрахувати, стримувати та додавати прагматичності.

Досить часто підприємницька діяльність генераторів великих ідей пов'язана з високими технологіями, новою технікою та винахідництвом (засновники стартапів часто ставляться до цього типу). Серед них зустрічаються генії підприємницької справи, серйозні винахідники та творці нових технологій, великі особистості, які просувають уперед науково-технічний прогрес.

Це Ейнштейн, Ілон Маск, Стів Джобс.

Серед підприємців інтелектуалів виділяють два додаткові типи.

По перше - конструкторів підприємницької справи, яких доцільно віднести до типу генераторів великих ідей. Це – засновники нового бізнесу, які знають як, вміють та можуть його відкрити у будь-якій сфері діяльності. Далі вони набирають команду, наймають відповідного менеджера і, або самі керують компанією, або продають, або передають управління.

По друге до підприємців інтелектуалів відносяться вчені, психологи та консультанти, які мають практичний досвід у галузі організації та ведення бізнесу і розробили теоретичні основи науки про підприємництво (наприклад, А. Гібб, Дж. Мінер, Дж. Сміт, Дж. Халлоран, Н. Хілл, Л. Хельзел та ін.).


Як ви розумієте це все ідеальна картинка.

Але в житті рідко трапляються такі однорідні типи підприємців, хоча точно можу назвати кількох моїх знайомих, у яких яскравіше проявляється лише одна з названих характеристик. Думаю і ви впізнали себе або тих кого вважаєте підприємцями.


А тепер практична сторона цього дослідження та цієї типології 

Знаючи свій тип, тип свого партнера по бізнесу, тип свого конкурента ви можете завжди зрозуміти, як саме з цією людиною спілкуватися, що самі ви не любите і до чого малопридатні. Кого саме вам потрібно взяти собі в команду для того, щоб закрити ваші слабкі сторони. Тому що якщо ви класичний підприємець-одинак (Тип 1), то вам обов'язково необхідний менеджер, який буде керувати тому, що самі ви це не любите і до цього малопридатні. І продавати вам вдається не дуже.


Якщо ви хороший продавець (Тип 2), то вам обов'язково в партнери потрібен підприємець (Тип 1) і хороший менеджер (Тип 3), тому що ви також концентруєтеся більше на продажах, а не на управлінні бізнесом, не на агресивній стратегії просування,


Якщо ви підприємець четвертого типу, то для того щоб ваші ідеї перетворити у життя і почати на цьому заробляти вам потрібні партнери або команда людей, які будуть продавати, які будуть керувати бізнесом і які будуть агресивно поводитися на ринку. Ось у цьому об'єднанні, в цій колаборації і є успіх компаній, які століттями на ринку.


До речі цю типологію використали багато сучасних коучів і є й інші типології, наприклад Адізеса, але ось ця основа, яка була першою типологією, вона найголовніша і користуючись нею ви цілком можете намітити собі свій подальший шлях розвитку як підприємця.

Друзі приєднуйтеся до мого телеграм каналу "Бізнес-психолог Катерина Ходгсон" @bpkhodgson - там багато про бізнес-психологію, психологію грошей, сімейні та бізнес розстановки. 

 
 
 

Comments


  • Телеграм канал
  • Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • YouTube

©2024 by Business Coach Kateryna Hodgson. Proudly created with Wix.com

bottom of page