Що таке бізнес-психологія та хто такий бізнес-психолог?
- ekgryas
- Jul 8, 2024
- 3 min read
Updated: Oct 3, 2024
З інтерв'ю виданню Міленіум, березень 2021

Бізнес-психологи — це фахівці, які, знаючи психологію та розуміючи як працює бізнес, можуть допомогти власникам та топ – менеджерам розкрити всі свої внутрішні ресурси та здібності до особистісного зростання, комунікацій з людьми, розвинути власну ефективність та конкурентоспроможність.
Бізнес-психологи:
Володіють особливими психологічними компетенціями, а також науковим, економічним та управлінським мисленням.
Розуміють особливості сучасного бізнесу, його багатоплановість, складність та суперечливість.
Працюють за вектором власників та на стратегію організації.
Спроможні спрямувати активність керівників та персоналу на подолання труднощів, підвищення конкурентоспроможності та розвиток організації.
Батьківщиною бізнес-психології (Business Psychology) як спеціальності вважається Великобританія, де цей напрямок розвивається вже більше 20 років. У США це також дуже популярна професія, адже вона поєднує науку про психологію людини з практичним застосуванням у бізнесі.
Пам'ятаєте Венді Роадс із серіалу «Мільярди»? Ось вона яскравий приклад бізнес-психолога успішної компанії, і зараз великі західні фірми мають у своїй структурі цілі служби таких людей.
Чим же бізнес-психологія відрізняється від бізнес-консультування та чистого психологічного супроводу?
Декількома важливими моментами.
Бізнес консультування розглядає, аналізує та спрямовує бізнес-процеси.
Психолог або HR спеціаліст працює з людськими стосунками у колективі, над комунікаціями, взаємовідносинами всередині команди.
Бізнес-психологія об'єднує і дозволяє комплексно охопити всі галузі бізнесу – і бізнес-процеси, і ціннісні складові бізнесу та його творців, і внутрішньокомандні комунікації.
Моє становлення як бізнес-психолога почалося, коли на кількох бізнес-тренінгах та індивідуальних сесіях я зрозуміла, що ми з клієнтом набагато далі просуваємось, якщо до аналізу та математичного моделювання додаємо психологію. Результат дуже вразив, і я стала все частіше використовувати психологічні та трансформаційні техніки у своїх консультаціях та на тренінгах. Благо, що мій реальний досвід у власному бізнесі плюс здобута освіта (у мене їх 4: фінанси та кредит, бух/облік, держуправління та психологія) та постійне підвищення кваліфікації додає до мого арсеналу не тільки нові бізнес-виклики, а й методи та інструменти їх проходження.
Особливістю бізнес-психології є те, що її неможливо поставити на потік.
Адже не секрет, що будь-які програми чи курси розраховані на усередненого клієнта. А кожен бізнесмен і кожен його бізнес - справді унікальний і неповторний і нагадує мені алмаз (до речі, алмаз означає на давньогрецькому «незламний» (ἀδάμας), але з душею і серцем. І завдання бізнес-психолога, як циклонного сепаратора, допомогти такому алмазу усіма гранями.
Властивості алмазу: найвища серед мінералів твердість і в той же час крихкість, найбільш висока теплопровідність серед усіх твердих тіл, великий показник заломлення та дисперсія, низький коефіцієнт тертя по металу на повітрі Алмаз є напівпровідником широкозонним. Висока твердість обумовлює виняткову зносостійкість алмазу на стирання.
Для алмазу також характерні найвищий (порівняно з іншими відомими матеріалами) модуль пружності та найнижчий кое.
Ну, чим не характеристика успішного бізнес-проекту.
Моє кредо і мій основний підхід, як бізнес-психолога, це не «лікувати» клієнта, чи допомагати йому чи бізнесу чогось позбавлятися насильницьким шляхом – власники чи керуючі дуже розумні та розвинені люди. І це їхній бізнес! Вони його створили, і кому як не власнику краще знати – що для нього добре, а що погано.
Моє завдання, щоб у результаті нашої спільної роботи у клієнта чіткіше проявилися чи остаточно сформувалися його справжні цінності, здібності, мети, бажання і потреби у справі, яким він чи вона займається. Щоб ті самі двері до позитивних змін у житті відчинилися зсередини, і було куди й навіщо рухатися і його алмаз засяяв усіма гранями.
Адже нові обрії бачать ті, хто дивиться на них новими очима.
Загалом робота успішного бізнес-психолога це завжди авторський мікс із бізнес методик, психологічних прийомів та трансформаційних технік, що включають власний досвід бізнес-психолога та унікальний досвід клієнта. В результаті відбувається спільне проходження через різні стадії процесу – спільне вивчення проблеми та її усвідомлення клієнтом; пошук шляхів (рецептів чи стратегій) рішення; далі процес безпосередньої трансформації; потім закріплення нових навичок і, за потреби, початковий супровід.
Цим мені і подобається професія бізнес-психолога – не тільки захоплюючий процес, але й отримуємо конкретний та вимірний результат.
З чим ідуть до Бізнес-психолога?
На індивідуальні бізнес-консультації (сесія 1,5 години) звертаються з такими запитами як:
• Створення бізнесу з нуля
• Консультація щодо старту нового напряму в бізнесі, зокрема міжнародного
• Стратегія та тактика роботи з партнерами та співзасновниками
• Вирішення конфліктів, виграти переговори
• Виведення власного бізнесу із кризи
• Особисте вигоряння
• Втрата особистих та професійних орієнтирів
• Пошук нових шляхів розвитку на будь-якому етапі життя та кар'єри.
Для топ-менеджерів та власників компаній важливо:
• Експрес діагностика бізнесу чи стартапу
• Стратегічний план розвитку (стратегічні сесії річні та проміжні)
• Налаштування бізнес-процесів компанії
• Робота з пошуку інвестицій
• Створення сильної команди
Komentáře