top of page

Чому для підприємців важливо бути в "тут і тепер"

Updated: Oct 3, 2024

В добі 24 години. З них ми спимо приблизно 8. Інші 16 годин ми зайняті активною розумовою діяльністю і думаємо про три речі: минуле, теперішнє і майбутнє.


Парадокс полягає в тому, і особливо це важливо для ділових та бізнес-орієнтованих людей, що найздоровіші та правильніші думки – це думки про теперішнє, але вони при цьому й найрідкісніші.


Перевірка: скільки % часу, коли ви за кермом, ви думаєте про педалі, ручку швидкості, спідометр, дзеркала, позиції в кріслі? а скільки про те, що було годину тому (на зустрічі, вчора, рік тому тощо) або, що сказав ваш партнер учора-позавчора, або де і що роблять ваші діти? або що буде через місяць чи рік (раптом захворію, чи програю переговори, і тд і тп)?


Якщо насправді хоча б 50% - congratulations ✊.


Проблема відсутності нас у нашому теперішньому часі не тільки про те, що ми менш ефективні, а часом навіть небезпечні для себе та оточуючих, як у випадку з кермом, чи на роботі у виробничих умовах, які потребують підвищеної концентрації уваги.


Не будучи в теперішньому, турбуючись, підозрюючи і чекаючи на неприємності, ми піддаємо свою психіку величезним стресам, отруюючи здоров'я і життя не тільки собі, а й колегам і близьким людям.

Адже те ще щастя – спілкування з панічно налаштованим начальником чи родичем.


Дуже важливо бути в теперішньому також і тому, що саме тут і зараз перебуває наша Доросла Частина, а саме вона, згідно з Еріком Берном та його теорією транзактного аналізу, є найбільш продуктивною та здоровою для ділового спілкування.


Плюс вченими доведено, що зависання у минулому практично не допомагає нам винести уроки з минулих помилок. Адже рухливість нашої психіки найчастіше нівелює минулий позитивний досвід, «проскакуючи» вигоди та акцентуючись лише на «я невдаха».


А з думками про майбутнє взагалі катастрофа!

Як тільки ви використовуєте в словах чи думках дієслова в майбутньому часі («не прийдуть», «втрачу», «забуде», «спізнюся» тощо) - все! ви в пастці своєї голови, при цьому капітаном вашого корабля стає страх.


Наші страхи – це думки про майбутнє. Точніше, це наші спогади про пережиті неприємності (а також поінформованість про чужі біди), спроектовані нами (самолічно!) з минулого в майбутнє.

Усі страхи розгортаються за такою формулою: «якщо…», «а раптом…», «а чи не дай бог…». І все це про майбутнє, якого немає і в яке ми, незважаючи на це, умудряємось «зазирнути».


Що ж робити?


Звичайно ж, підвищувати усвідомленість і працювати з собою і над собою.

Є багато способів для тренування перебування в «тут і зараз» (медитації, заняття спортом, ігри на увагу, збирання моделей, психологічні техніки тощо), і всі вони дуже добре працюють.


Головне тут – усвідомити проблему, і це вже стане початком її вирішення.

Підприємцям та бізнесменам також дуже важливо навчитися відрізняти побутові думки, ідеї та страхи «про майбутнє» від здорового планування та бізнес-прогнозування, ефективність яких досягається на базі аналізу попередніх результатів та спеціальних аналітичних методів прогнозування.


Але оскільки і тут є нюанси – адже роблять ці прогнози теж люди, то це якраз поле діяльності для бізнес-психології.

Вправа


Серед психологічних технік мені особисто подобається вправа «Управління майбутнім» і її можна застосовувати за будь-яких страхів з приводу майбутнього.


Суть вправи.


  1. Спершу дізнайтесь у себе, що ви прогнозуєте, і запитайте себе: «Чи знаю я майбутнє?». Подумавши добре, відповідайте, тільки чесно. Чесна відповідь може бути лише одна: «Ні, я не знаю свого майбутнього».

  2. «А про що ж я тоді думаю?» - Це питання номер два. Правильна відповідь: "Я думаю про те, чого не знаю".

  3. Тепер питаємо втретє: «А наскільки я можу бути впевненим у тому, чого не знаю?» Відповідь: «Та ні наскільки!»

  4. І тепер добивайте свій страх викривальним: «А чи я хочу бути впевненим у тому, що зі мною відбуватимуться всі ці неприємності?»


І це момент істини!

Якщо ви хочете турбуватися: то ви тепер точно знаєте, як це робити, - подумайте про ті неприємності, які тільки можуть статися у вашому житті, потім уявіть собі, що це станеться, і бійтеся!


Але якщо ви не хочете турбуватися: то перестаньте переконувати себе, що катастрофа неминуча. І найлегший спосіб досягти цього результату – просто не думати про майбутнє, надати йому можливість бути таким, яким воно буде, тим більше, що воно буде таким, яким воно буде, навіть якщо ви відмовитеся з цим погоджуватися.


І будьте чесними із самими собою – вам майбутнє невідоме, тому ви абсолютно вільні.

Насамкінець важливо відзначити, що здатність перебувати у «тут і тепер» це навичка, яку потрібно натренувати, як тренують м'язи, тому просто прочитанням цієї статті справа не обійдеться. Те саме стосується і технік, які допомагають перетворити наш страх на ресурс - адже саме страх «викидає» нас то у минуле, то на майбутнє, і тим самим заважає прагматичному та діловому підходу до існуючих проблем.


Але повірте, все це того варте, бо в результаті ми, а не наш страх, стаємо капітаном життєвого корабля. А це дуже важливо і для бізнесу, і для особистого життя.

 
 
 

Comments


  • Телеграм канал
  • Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • YouTube

©2024 by Business Coach Kateryna Hodgson. Proudly created with Wix.com

bottom of page