top of page

Фізіологія успіху - як ми стаємо тим, про що думаємо

Updated: Mar 6

Бізнес-психолог Катерина Ходгсон.

Мені дуже подобається Вінстон Черчіль, насамперед своїм прагматизмом, аналітичним розумом і незламним характером. Але його фраза про те, що «позитивний мислитель бачить невидиме, відчуває нематеріальне і досягає неможливого» довгий час викликала у мене скептицизм на епітеті «позитивний».

На тему позитивного мислення існує величезна кількість висловлювань, притч, приказок і правил, що пройшли до нас через століття: точка сидіння визначає думку; мрії – шлях до реальності; краса в очах того, хто дивиться; думка – початок всього; уява - це попередній показ майбутніх подій; вір і все вийде; повірте, що зможете, і пів шляху вже пройдено; ми те, що про себе думаємо; песимізм веде до слабкості, а оптимізм до влади; за хмарами є сонце; все, що розум людини може замислити і у що вірить, можна досягти і ін.


Також, про користь позитивного сприйняття світу стверджують автори безлічі книг і текстів, починаючи з Наполеона Хілла, який ще в 1937 р. в книзі «Думай і багатій» написав, що "якщо ви здатні концентруватися на об'єкті і по-справжньому бажаєте його, то зможете досягти своєї мети".


Коли я таке читала, то зазвичай думала, що бути радісним і позитивним звичайно ж приємно, і приємно спілкуватися з такими ж людьми. Але всі твердження про те, що позитивне мислення, афірмації, візуалізації мрії та інші техніки реально допомагають досягти успіху, особливо в бізнесі, для мене були схожі на вигадки коучів та тренерів особистісного зростання.

Незважаючи на це, чисто інтуїтивно або за компанію, я періодично записувала собі позитивні короткі тексти (такі собі послання) на комп'ютері або в телефоні, іноді відвідувала відповідні тренінги, читала про це і навіть створювала річні карти бажань. Але коли мої мрії збувалися, я вважала, що все сталося тільки в результаті моїх запланованих дій, а також удачі чи випадковості.


Про дії я й досі впевнена, що саме вони сприяють реалізації наших планів, як і про необхідність планування. Але ось удачу, так само як і невдачу чи випадковість, як довели вчені, ми виявляється «притягуємо» (вірніше наші свідомість і підсвідомість шукають шлях до них) завдяки нашим фізіологічним особливостям.


Йдеться про чудову здатність нашого головного мозку – ретикулярну активуючу систему, скорочено РАС.


Вчені вперше довели існування РАС у 1949 році, коли Хорас Мегун та Джузеппе Моруцці з Пізанського університету повідомили про свої відкриття у першому номері наукового журналу «Електроенцефалографія та клінічна нейрофізіологія» (Electrocephalography and Clinical Neurophysiology). Фізіологічно РАС розташована у верхніх відділах стовбура головного мозку людини (і центральних відділах спинного) і виглядає як вузол нервових волокон, відомий як "ретикулярна формація".

Наступні дослідження привели до розуміння, що РАС - це "брама", через яку в головний мозок приходить майже вся інформація за винятком запахів: інформація про запахи надходить безпосередньо в емоційну область мозку (цікаво, що і депресія і зникнення запахів внаслідок інфікування наприклад ковідом вражали саме цю частину мозку).


РАС відіграє важливу роль у багатьох біологічних процесах людського організму: сон, неспання, дихання, серцебиття та поведінкова мотивація, робить внесок у сексуальне збудження, і в контроль над свідомістю. Травма РАС може призвести до коми.


Що ж до інформації, що надходить ззовні, тобто. тієї інформації, на яку ми звертаємо нашу увагу, то РАС її не тільки контролює, а й фільтрує, і таким чином впливає на відбір об'єктів уваги, на рівень збудження, а також вирішує, яка інформація не повинна отримати доступу до нашого мозку.


Вчені також виявили, що РАС не тільки контролює систему наших переконань (цінностей), а й розпізнає і відбирає лише ту інформацію, яка їх підтримує.

Все це означає наступне: щоб ми не думали, у що б ми не вірили, наша РАС приділятиме цьому більше уваги, або стане відфільтровувати (відкидати) всю решту навколишньої інформації, щоб допомогти нам дістатися до того, у що ми вважаємо за краще вірити.


Тобто якщо ми вибираємо у щось вірити або про щось думати - то починаємо бачити можливості там, де інші бачать труднощі. 

Як ви розумієте, саме РАС лежить в основі створення програм для тренінгів та семінарів про успіх, і багато тренерів особистісного зростання, коучі та консультанти, включаючи найвідоміших з них, таких як Тоні Роббінс або Нік Вуйчич, розповідаючи свої історії та мотивуючи глядачів, звертаються саме до нашого РАС.

Бо вони знають як це працює.

Тепер ви також знаєте про це.


І якщо ви, як і я, прагматичний аналітик, то для нас пророцтва, афірмації, позитивні думки, молитви можуть відтепер стати не просто мотиваційними фразами чи якимось обманом, а заснованими на фізіологічних особливостях нашого мозку твердженнями.


І до слів Гете «Людина бачить у світі те, що вона несе у своєму серці» можна сміливо додавати фразу «і в результаті отримує від світу саме те, що несе».

Науково обґрунтований опис принципів роботи РАС, а також методику її активізації для досягнення цілей можна знайти в книзі Алана та Барбари Піз «Відповідь. Перевірена методика досягнення недосяжного". Автори докладно описують РАС і звертають нашу увагу на мудрість китайської мови, в якій слово «криза» складається з двох ієрогліфів, один з яких читається як «небезпека», а інший — «можливість». Китайці нам підказують, що саме наша оцінка події плюс її важливість визначає, чи РАС працюватиме на вас чи проти вас.


Наприклад, коли ви не пам'ятаєте, куди поклали якусь річ (хоча точно знаєте, що зовсім недавно ви її бачили), то це відбувається тому, що ступінь важливості речі дорівнювала нулю, тому РАС «заархівував» всю інформацію, залишивши в пам'яті лише «назву» папки.


Або, якщо ви переконані, що можете заробляти гроші, тільки працюючи якомога старанніше (бо так було прийнято у вашій сімʼї), то ви навколо себе бачитимете лише ту інформацію, яка підтверджує це переконання. Ваша РАС відсікатиме будь-які можливості, які пропонують способи заробити більше грошей без необхідності більше працювати.

Про те, що з цим робити описано в моїй книзі з серії Психологія грошей - "Гроші дивляться на тебе".


У випадку, коли ви постійно думаєте про те, що вам не подобається, ви програмуєте свою РАС звертати увагу саме на це. В результаті ви "раптом" бачите таку кількість того, чого не хочете бачити, що може здатися, що ви перебуваєте в стані війни зі своїм довкіллям.


Ось чому необхідно зосереджуватись тільки на тому, чого ви дійсно хочете, а не на тому, чого не хочете.

Тобто, якщо ви хочете, щоб ваша РАС працювала на вас, ви повинні:


  • чітко сформулювати бажання (тут допоможе ваш коуч чи психолог)

  • повідомити про це РАС (написати план, афірмацію, заявити про це)

  • запрограмувати або налаштувати РАС на потрібну частоту так, щоб вона "шукала" те, чого ви хочете (виконання бажання), а для цього присвоїти своєму бажанню статус «ВАЖЛИВО» (постійно налаштовувати себе на те що це дуже важливо для вас)

  • РАС почне сканувати минулий досвід і те, що відбувається навколо, на наявність того, що допомогло б знайти рішення і посилати вам підказки у вигляді ідей, людей та подій, на очі несподівано трапляється стаття чи інструкція тощо.

  • пазл починає складатися, а бажання (плани, мрії) виконуватись.


Причому психологи стверджують, що як тільки ви запрограмуєте у свою РАС якусь конкретну ідею чи мету, потім вже не має значення, чи ви дієте, чи ви спите, думаєте про це чи ні – РАС знаходитиме саме те, що ви їй веліли шукати, так само як це робить функція пошуку в комп'ютері. Вона відбиратиме релевантні дані з мільйонів бітів навколишньої інформації для вашої уваги та відсіватиме непотрібну інформацію.


Коли ви створюєте чітку, сфокусовану картину того, чого хочете (ось тут візуалізація), РАС включається в роботу на граничній потужності і не зупиняється, доки не знайде вирішення для вас.

Резюме.


Виявляється, і Черчіль, і Гете, і Наполеон Хілл і Тоні Роббінс мали рацію, і думати треба позитивно. А наука допомагає нам це довести.


Те, що ми називаємо удачею чи щасливою випадковістю - найчастіше результат роботи нашого мозку, а саме РАС. Завдяки цій біологічній фільтруючій функції все, про що ми думаємо або на чому ми фокусуємося, буде просочуватися в підсвідомість і знову виринати в майбутньому. Оскільки ми програмуємо свою РАС за допомогою внутрішнього діалогу та очікувань, то якщо наші очікування позитивні та важливі для нас, наша РАС вирушає на пошук інформації про позитивні вчинки та відсіває інформацію про негативні. І навпаки.


Ми можемо довільно програмувати свою РАС, вибираючи заздалегідь ті повідомлення, які збираємося їй посилати з усвідомленої частини свого розуму. Це означає, що, будучи усвідомленим, ми справді можемо творити свою власну щасливу та успішну реальність.


І тут не про силу волі, чи удачу, а про маленький вузол нервових волокон, що пронизують стовбур вашого головного мозку – нашу ретикулярну активуючу систему – РАС.



У статті використовуються матеріали з книги А. Піз, Б. Піз «Відповідь. Перевірена методика досягнення недосяжного". - ТОВ «Видавництво «Е», 2017 р.

 
 
 

Comments


  • Телеграм канал
  • Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • YouTube

©2024 by Business Coach Kateryna Hodgson. Proudly created with Wix.com

bottom of page