ЗНАЙТИ ЕНЕРГІЮ. ЩОБ ЖИТИ І ТВОРИТИ
- ekgryas
- Jul 8, 2024
- 9 min read
Updated: Oct 9, 2024
Бізнес психолог Катерина Ходгсон
Батько коучінга Еріксон вважав, що все, що людині потрібно є у неї всередині. Що людина може абсолютно все, що захоче.

Але погодьтеся, що разом з тим нам потрібні інші люди, які допоможуть висвітлити його шлях, розчистити завали, розкрити забутий потенціал, знайти втрачені ресурси, щоб планувати і досягати свого щасливого майбутнього.
Основним внутрішнім ресурсом для набуття щасливого та радісного існування, досягнення успіхів у діяльності та творчості на думку психологів, учених, лікарів є наша життєва енергія. А якщо ця енергія втрачена чи виснажена, то все в житті не буде складатися, та й саме життя перетвориться на щось тьмяне та безрадісне.
Якщо все всередині нас, то й пошук енергетичних ресурсів потрібно здійснювати не десь зовні в комусь чи в чомусь, а насамперед у собі самих.
ЕНЕРГІЯ
Спочатку розберемося, що таке енергія.
Слово «енергія» вперше було введено Аристотелем у трактаті «Фізика», і там воно означало діяльність людини. Енергія людини була визначена як її здатність до дії, наповненість бажанням щось робити, причому робити бадьоро, активно, на швидкості та з напором.
У 1807 році Томас Юнг першим використовував термін «енергія» в сучасному розумінні цього слова замість поняття «жива сила», і ця сила постійно перебуває в русі і ніколи не перебуває у спокої.
Тому якщо ви не рухаєтеся вперед, ви рухаєтеся назад.
Найбільші війни на землі, все найпрекрасніше і найжахливіше відбувається у боротьбі за енергію, за цю силу руху.
ЕНЕРГІЯ ЛЮДИНИ
Що стосується людини, то згідно з традиційною китайською медициною у людини є два види енергії: успадкована і придбана.
Вважається, що успадковану, або ж вихідну "ци", ми отримуємо від наших батьків і накопичуємо в нирках. Ця енергія витрачається протягом життя і ми не можемо її поповнити.
Успадковану енергію можна навчитися, по-перше, отримувати максимум, а по-друге, витрачати її розумно.
А ось набуту "ци" ми постійно приймаємо у собі у формі дихання або їжі, що з'їдається. Вихідна "ци", дихальна "ци" та харчова "ци" утворюють разом справжню "ци". Вона тече через тіло і має різні назви відповідно до своїх функцій.
Як же визначити, що людина наповнена життєвою енергією?
Насамперед людина енергійна, активна, рухлива, бадьора, знаходиться в центрі уваги, має багато бажань і планів, заряджає своєю енергією оточуючих.
Тому, хто ставить собі за мету і цілеспрямований, енергія допомагає їх швидкому досягненню. Крім того, життєву енергію дорослої людини пов'язують із лібідо, з енергією статевого потягу. Цікаво, що коли у чоловіка знижується статевий потяг, у нього знижується і загальна життєва енергія.
Придбана енергія потребує правильного та ефективного поповнення (наприклад, прикладаючи 20% зусиль отримувати 80% результату за законом Парето), а також розумне витрачання, тобто йдеться про управління енергією.
Концепція "4 види Енергії"
Одна з найвідоміших у світі методик управління енергією належить американським психологам Джиму Лоеру та Тоні Шварцу, які тренували провідних американських спортсменів, спецназ ФБР, а потім команди топ-менеджерів великих компаній. Свій досвід вони описали в книзі «Життя на повній потужності. Управління енергією – ключ до високої ефективності, здоров'я та щастя», яку дуже раджу почитати, і яку я взяла за основу для своїх досліджень.
Основне посилання методу в тому, що є 4 види (області) енергії: енергія тіла (здоров'я); енергія емоцій; енергія розуму (інтелект); енергія духу (гармонія). Повна енергетична потужність людини – це одночасне включення всіх 4 видів енергії.
Крім того, потрібно дотримання наступних принципів:
Потрібен баланс між накопиченням та витрачанням енергії.
Іноді потрібно виходити за межі своїх звичайних норм витрачання енергії за принципом тренувань, щоб вивільнити та очистити місце для більшого.
Потрібні ритуали, пов'язані з позитивною енергією (системність).
ПЕРШИЙ ЕНЕРГЕТИЧНИЙ РЕСУРС - ТІЛО
Турбота про тіло, його здоров'я - це найперше джерело нашої життєвої енергії, адже ми живемо в, і завдяки тілу, а будь-які захворювання з'їдають цей ресурс.
Згадайте – як ви почували себе, коли недоспали? Чи коли були хворі?
Джерела заповнення енергії тіла це:
Сон
Харчування
Рух
Дихання.
Звичайно, ми про це знаємо, і чули не раз. Але правда в тому, що якщо ми не налагодимо і не прочистимо ці джерела, то життєвої енергії нам не мати .
Ось кілька фактів про Сон.
Спати потрібно не менше 7-8 годин та вночі (важливий мелатонін).
Зменшення сну на півтори години призводить до зниження концентрації на 30% (а це 1/3 нашої уваги).
О 15-16 годині дня людині бажаний невеликий відпочинок (10-15 хвилин) або легкий сон, оскільки в цей час різко знижується рівень енергії.
Лімфа головного мозку очищається тільки уві сні (тому «свіжі мізки» – це результат якісного сну).
Нестача мелатоніну виявлена майже у 90% людей, які були діагностовані як онко.
Харчування.
Вченими багаторазово доведено користь регулярного здорового харчування із включенням періодичних розвантажень, харчових пауз чи лікувального голодування. Але що стосується підходу до харчування з боку поповнення енергії, тут необхідно вибрати для себе саме той вид харчування (плюс вітаміни та корисні добавки), який призводить не тільки до ситості, а й до задоволення, а також відчуття енергійності.
Для цього рекомендується “чути та слухати” своє тіло та звертати увагу на відчуття після тих чи інших продуктів. Більше усвідомленості – і ви точно знайдете, що саме працює для вас, найчастіше змінивши лише одну харчову звичку. До речі, саме якісний індивідуально підібраний раціон дозволяє спортсменам досягати таких високих результатів.
Рух.
Вже навіть ліниві сказали та написали про те, як важливо рухатися, але особисто на мене вплинув лише один факт – знання про те, як працює наша лімфатична система.
Виявляється, саме лімфа забезпечує здоров'я всіх наших клітин та внутрішніх органів, а також шкіри, волосся, нігтів, слизової оболонки, це якісна сперма, нарешті!
Вся лімфатична система людини містить у середньому 28 літрів клітинної та позаклітинної рідини, а через печінку за 24 години проходить близько 100 літрів крові та лімфи (5 літрів на годину!).
Тільки уявіть: ви лежите або сидите, а у вас застоюється три відра води, яка не рухається тому, що на відміну від кровоносної системи не має центрального насоса.
Наша лімфа рухається ТІЛЬКИ коли ми рухаємося (або потіємо в лазні, до якої теж потрібно дійти) – цей медичний факт піднімає з крісла легко.
Дихання.
Дихання та енергія нероздільні. Для того, щоб тіло добре почувалося, воно має отримувати кисень (у нашому організмі 90% енергії виробляється саме завдяки йому). Тому важливо навчитися дихати правильно.
Різні види дихання створюють різні типи потоку енергії - швидке дихання дає короткі хвилі енергії, або сплески, а повільне - довгі хвилі, тобто стійкі повільні частоти.
У світі існує безліч дихальних практик, і ті, хто ними займаються регулярно (ця ключова вимога, до речі) однозначно вам розкажуть, як це ефективно і як допомагає бути енергійним і повним сил. Але якщо ви поки не знайшли свою практику, можна почати з простих речей - звертати увагу на своє дихання (прямо зараз зітхніть кілька разів глибше); дихати не грудьми, а животом (діафрагмою); у стресовій ситуації зробити кілька глибоких вдихів-видихів; поставити собі на телефон нагадування кілька разів на день з текстом "у мене є легені і я ними дихаю", або "час дихати" та ін.
ДРУГИЙ ЕНЕРГЕТИЧНИЙ РЕСУРС - ЕМОЦІЇ
Життя на повну потужність - життя наповнене емоціями, переважно позитивними.
Емоції це про кохання, теплі відносини, дружбу, визнання, тобто. про весь спектр позитивних почуттів, які ми відчуваємо.
А також про здоровий авантюризм та спрагу пригод.
Автори концепції "життя на повній потужності" виділяють 4 складові позитивної емоційної енергії:
Впевненість в собі
Самодисципліна
Емпатія
Комунікативні навички.
Крім того, щоб емоційні резерви були повними, потрібно постійно приділяти увагу тому, що вам подобається і тому, що підвищує ваш настрій: музика, театр, концерти, книги, спілкування з друзями, хобі. Навіть перегляд позитивних телепередач (як ви знаєте, новини сюди не входять) допомагають підняти рівень емоційної енергії.
Наступний важливий момент у роботі з емоціями – це не боятися бути емоційним, а висловлювати свої емоції. Психологи це називають «завершити цикл стрес-реакції».
При цьому бажано чесно дивитися правді в обличчя і пам'ятати, що життя без емоцій перетворює чесноти на вади. Особливо це стосується жінок, які є найуразливішою категорією і найчастіше зазнають емоційного вигоряння саме внаслідок придушення емоцій та бажання всім догодити.
Для себе я виділила 7 джерел поповнення емоційних ресурсів.
Кохання від самої себе, самоповагу.
Кохання від батьків чи старших, їхня турбота.
Кохання від однодумців, однолітків, друзів.
Кохання від залежних від мене людей. Це про дітей та про благодійність.
Відносини з коханою людиною.
Любов Бога (якщо ви не релігійні - любов Всесвіту, сонячна енергія, будь-яка вища енергія).
Служіння суспільству.
ТРЕТІЙ ЕНЕРГЕТИЧНИЙ РЕСУРС - ЕНЕРГІЯ РОЗУМУ (ІНТЕЛЕКТ)
Розумова енергія виробляється нашими думками і при цьому задіяно наш мозок.
Цікаві фізіологічні факти:
мозок найбільший споживач енергії з усіх внутрішніх органів - будучи 1/50 маси тіла (при 60 кг ваги це 1,2 кг) під час сну він споживає 10% всієї енергії нашого тіла. А коли ми замислюємось – то 25%
Місткість мозку людини перевищує 4 терабайти і вона генерує протягом дня більше електричних імпульсів, ніж усі телефони світу разом узяті
Нервовий імпульс із мозку рухається зі швидкістю 274 км/год.
80% тепла людського тіла йде через голову
Вдаряючись головою об стіну, можна втрачати 150 калорій на годину (любителям підрахунку калорій на замітку)
Крім усього, мозок як потужний реактор постійно генерує наші думки, а саме від їхньої якості, від того, як, про що, і коли ми думаємо, у що ми віримо і на що звертаємо увагу залежить наша життєва енергія.
У мене в блозі є стаття про ретикулярну активуючу систему мозку, можна почитати, як це працює.
Що ще може наш мозок? Створювати дійсність.
Це доводить експеримент нейрофізіолога Вілейанур Рамачандрана, який використовує силу розуму та віри, щоб допомогти людям із втраченими частинами тіла. Є ті, хто відчуває так звані фантомні болі – болі у відсутній частині тіла. Оскільки цієї частини тіла більше немає, значить, не можна зробити масаж, або відмокнути у ванні, або ще полегшити страждання. Уявіть, як це жахливо! Справжнє катування.
Так от доктор Рамачандран за допомогою системи дзеркал створює зображення пацієнтів так, що їм здається (вони бачать це в дзеркалах), ніби відсутня частина тіла знову на місці. Наприклад, якщо в людини немає однієї руки, то вона може спонукати іншу, розтиснути кулак, а її мозок при цьому починає вважати, що всі ці операції відбуваються з відсутньою рукою, і фантомний біль зникає. Таким чином, лікар змушує мозок пацієнта вважати неіснуюче існуючим і допомагає йому змінити об'єктивну реальність.
Чи означає це, що реальність це лише те, що «бачить» наш мозок?
Поради щодо підвищення розумової енергії такі:
Постійно дізнавайтеся про щось нове і застосовуйте це у своєму житті. Ставте експерименти та тренуйте мозок (напружуйте та розслабляйте).
Підштовхуйте себе до усвідомлених змін.
Навчайтеся концентрації уваги, боріться з пожирателями часу.
Ефективними є розслаблюючі вправи для нашого розуму - медитації, причому будь-які, а не тільки загальновизнані та модні (наприклад, незалежні систематичні огляди останнього часу виявили, що практика ТМ (Трансцендентальна медитація Махаріші) не дає жодних переваг над іншими методами релаксації). Ви можете просто 15-20 хвилин на день побути в тиші, відстежуючи своє дихання або полежати в позі "шавасана", мені добре медитувати, коли я бігаю.
Медитація допомагає
Зберігати життєву енергію.
Впоратися зі страхами та тривожністю (робота з підсвідомістю).
Знайти відповіді при цілепокладанні, у пошуку рішень проблем, адже мозок ефективніший при розслабленні. Ось чому навички медитацій такі популярні серед топ менеджерів.
ЧЕТВЕРТИЙ ЕНЕРГЕТИЧНИЙ РЕСУРС – ЕНЕРГІЯ ДУХУ (ГАРМОНІЯ)
Щодо духовної енергії, то автори згаданої методики не мають на увазі під нею релігійні сенси. Це швидше наш зв'язок із глибинними цінностями та цілями і те, що виходить за межі егоїстичних.
Енергія духу, насправді, найпотужніша з усіх енергій, і саме сила духу рятує людину, коли решта видів енергії виснажені чи ослаблені.
Духовна енергія дозволяє зрозуміти, як правильно розподілити інші види енергії. Вона надає рішучість, завзятість та мотивацію.
На простому рівні поповнення духовної енергії відбувається за рахунок того, що нас надихає. То заради чого ми прокидаємося вранці, наш ікігай.
Ви живете, тому що є ікігай, - говорить японський нейробіолог і автор книги "Ікігай: сенс життя по-японськи" Кен Могі. - Це причина, через яку ви вранці встаєте.
Зрозуміти що таке ікігай мені допомогла ось ця притча:
Якось у маленькому японському містечку вмирала жінка. Якоїсь миті вона відчула, що її душа покидає тіло, підноситься вгору і постає перед духами предків.
Гучний голос запитав її: Хто ти?
"Я дружина мера" - відповіла вона.
«Я не питаю, хто твій чоловік. Відповідай мені, хто ти?
«Я мати чотирьох дітей. Я вчителька у школі».
"Хіба я запитав, скільки у тебе дітей чи де ти працюєш?"
І так тривало доти, доки вона не сказала: «Я та, хто прокидається щодня для того, щоб допомагати своїй сім'ї та навчати дітей у школі».
Після цього вона повернулася до свого тіла і хвороба відступила.
Вона знайшла свій ікігай.
Розвивати та підтримувати високий рівень духовної енергії допомагає:
Усвідомленість (тренування характеру)
Духовні практики (медитації, природа, молитви)
Сенси
Служіння
Також саме духовна енергія дозволяє знайти свою мету та ціль в житті, а ціль, у свою чергу, надихатиме нас і наповнюватиме енергією.
Нейропсихолог Патриція Бойл сім років спостерігала за 900 пацієнтами зі схильністю до розвитку деменції в центрі лікування хвороби Альцгеймера в Чикаго і дійшла висновку, що ймовірність розвитку хвороби була на 50% нижчою у тих, хто ставив собі мету чи ціль.
Наша мета - це той маяк, який світить у будь-яку бурю та дороговказ, який призводить нас до розкриття внутрішніх джерел своєї енергії і ми починаємо показувати цей шлях іншим людям.
Щоб створити справжню та довгострокову мету потрібно дотримуватися трьох правил:
Мета має бути позитивною
Мета повинна бути внутрішньою, а не нав'язаною ззовні
Мета не повинна бути абсолютно егоїстичною
Взагалі мета - це той самий фокус, який, як казав Майстер Йода: "Твій фокус - твоя Реальність".
Мета дуже важлива і для ПРОАКТИВНОГО стратегічного та щоденного планування. Адже тоді ви живете своє життя, а не реагуєте на завдання, які навалюються. Ви - ініціатор подій і плануєте їх згори донизу, від довгострокових цілей до короткострокових, сьогоднішніх.
Висновок
Крім описаної тут методики, є безліч інших, я впевнена не менш ефективних, адже головне в питанні поповнення енергії це знайти свій власний рецепт і свій власний шлях. І, до речі, саме це також можна зробити своєю метою.
Щоб життя на повну потужність та з повним задоволенням.
Comments